Monday, 28 March 2011

Kokosovo olje

Kot obljubljeno, še nekaj o kokosovem olju. Kokosovo olje bom poskušal predstaviti iz širšega zornega kota, da smo lahko res seznanjeni s to posebno maščobo.

 Ko sem prvič slišal za uporabo kokosovega olja v kuhinji, me je navdajala velika skeptičnost. Slišal sem, da je kokosovo olje nasičena maščobna kislina, za telo pa naj bi bile dobre nenasičene maščobne kisline, kot so npr.v olivnem olju. V tem je veliko resnice, vendar nam s takim posploševanjem uide bistvena informacija o kokosovem olju.

Čeprav je kokosovo olje maščoba, ga telo ne zazna in ne prebavlja kot maščobo. Kokosovo olje je edina maščoba s srednjeverižnimi maščobnimi kislinami, ki jih telo ne predela v kalorije. Teh ima skoraj 50%, zato ima olje kot tako bistveno manj kalorij kot druga olja.

Deluje tudi antibakterijsko in protivnetno. Zelo primerno je za kuhanje in cvrtje, ker se pri visokih temperaturah ne spreminja kemične strukture in ne postaja žarko kljub dolgotrajni uporabi.

Seveda obstajajo različne kvalitete kokosovega olja. Najboljše kvalitete je hladno stiskano deviško kokosovo olje, ki obdrži vse prednosti kokosovega olja. Ima močan vonj po kokosu in je tudi precej drago olje, stane približno 20-30 eur na liter. Vendar je kuhati z njim daleč najboljša investicija v zdravje.

Poznamo pa tudi kokosovo maslo, ki je brez vonja in ima že bistveno manj esencialnih snovi za zdravje. Še zmeraj pa je za kuhanje zelo dobra izbira, ker ga visoke temperature ne pokvarijo. Pri meni doma največ uporabljam tega, ker je 3x-4x cenejši od deviškega, s katerim kuham le vsake toliko časa.

Več informacij o zdravstvenih učinkih kokosovega olja:

http://www.coconut-connections.com/hypothyroidism.htm


Poleg kulinaričnih prednosti pa je kokosovo olje bistvenega pomena za vsakega izdelovalca mil in čistil. Kokosovo milo je znano po svoji bogati peni  in učinku čiščenja. Zato je nepogrešljivo v vsakem milu!

Za skoraj katerokoli naravno čistilno sredstvo, ki se peni ste lahko prepričani, da je to penjenje pridobljeno iz neke oblike kokosovega olja. V eko detergentih in pralnih praških iz trgovine se ponavadi dodaja kot kokosov alkoholni tenzid. Za domača pralna sredstva pa se ponavadi nariba kokosovo milo v nekem deležu, ki ga potrebujete. Velik delež kokosovega olja pri izdelavi mila bo sicer povzročil veliko pene in čiščenja, vendar bo tako milo kaj hitro izsušilo kožo.

Sam se nisem nikoli spuščal v izdelavo alkoholni tenzidov iz kokosovega olja, ker bi za kaj takega najbrž potreboval kar nekaj znanja kemije in mali laboratorij :). Se pa da iz kokosovega mila naresti marsikaj. Trenutno imam še v postopku testiranja razne detergente in čistila iz kokosovega mila, ki jih bom tudi objavil na strani, ko bodo ti končani.

Lep pozdrav vsem

Friday, 25 March 2011

Prvi izdelki

Predstavljam vam mazilo za ustnice



Mazilo za ustnice je primerno za nego ustnic ob razpokani ali normalni koži. Uporablja se kot zaščita proti mrazu ali zgolj za navlažitev ustnic. Ravno pravšnja zmes kokosovega olja in čebeljega voska da mazilu trdoto in mazljivost. Se ne stopi tudi če ga nosite v žepu! Seveda je brez dodanih kemikalij in je ročno izdelano doma.

Sestavine: kokosovo olje, čebelji vosek, cimet, eterično olje pomaranče

Sledil bo kratek članek o kokosovem olju, predvsem kako ga je prehrambeni lobi označil za škodljivo substanco, ko je v resnici čudež za zdravje. Seveda pa je nepogrešljiva sestavina pri domačih kozmetičnih izdelkih in čistilih. Kmalu tudi več o tem.

in maslo za telo



Maslo za telo je odlično za po tuširanju. Kožo navlaži in jo neguje, primerno pa je za vsakdanjo uporabo. Poleg tega boste tudi dišali po prijetnem vonju sivke :). Sam ga uporabljam tudi namesto kreme za obraz in roke, ker imam pozimi zelo suho kožo.Vse izdelujem doma, uporabljam pa izključno napisane sestavine!

Sestavine: ekstra deviško olivno olje, nerafinirano karitejevo maslo, rastlinski glycerin, eterično olje sivke

Karitejevo maslo ali shea butter je trenutno poznano kot ena izmed najboljših rastlinskih maščob za nego kože. Nerafinirano pomeni, da je nepredelano, s tem pa ohrani prave učinkovine, ki so koristne za kožo.

Kmalu tudi več napišem o glycerinu in njegovemu učinkovanju, lahko pa povem, da se pridobi iz mila (kateregakoli) in je znan po svojih izrednih vlažilnih učinkih za kožo. Ni izdelan iz nafte!

Za kakršnekoli informacije mi lahko pišete na:  naravnamila.blogspot@gmail.com 

Več čez dan ali dva!

Sončen pozdrav

Thursday, 24 March 2011

Namen bloga

Marsikdo se sprašuje kako se sploh naredi milo?  Kakšne so sestavine v milu?
Kakšna je razlika med naravnim in povprečnim industrijskim milom?
Zakaj je to kakšno milo imaš sploh za karkoli pomembno?

Na tem blogu bom poskušal odgovoriti na taka in podobna vprašanja, ki se nanašajo na mila in druga pralna ter kozmetična sredstva, ki jih kupujemo in uporabljamo vsakodnevno za osebno nego in čiščenje prostorov.

Vse pa ne bo ostalo samo pri teoriji in obrazložitvah, ampak bom tudi pokazal kako izdelovanje mila in drugih kozmetičnih ter pralnih sredstev izgleda v praksi, katere sestavine se uporabljajo. Seveda bo vse opremljeno s fotografskimi dokazi! :)

Stran je namenjena predvsem razširjanju zavesti o tem, da imamo vedno možnost izboljšati svoje zdravje, neodvisnost in splošno družbeno dobrobit s tem, ko smo seznanjeni z določenimi informacijami ali znanji. Ter da lahko prav vsak od nas pripomore k celoti tako, da poskrbi zase in za svoje bližnje, brez posrednikov kot so dobičkonosne farmacevtske in petrokemične korporacije pod krinko dobronamerne znanosti. Čas je, da se vrnemo nazaj k znanju naših dedkov in babic, ki so nekatere stvari znali postoriti sami. Moderni čas nam omogoča, da to znanje še nadgradimo, saj imamo na internetu ogromno dostopnih informacij.

Vseskupaj se je začelo pred približno štirimi leti, ko sem prvič v življenju doma, v kopalnici, podrobno prebral etiketo od šampona. Povod za to je bil časopisni članek, ki je govoril o strupenih kemikalijah. Kmalu sem ugotovil, da strupi nevarni za človeka niso samo v šamponih, ampak tudi v zobni pasti, milu, peni za britje, deodorantih, pralnih praških, mehčalcih... v vseh čistilih in kozmetiki!

Sprva sem mislil, da to ni nič takega. Se bom pač odpravil v trgovino in tam kupil nekaj naravnega. Moj obisk trgovine pa ni obrodil pretiranih sadov. 95% ali več izdelkov je bilo polno strupov, tistih 5% prikazanih kot ekoloških ali naravnih pa je bilo zelo vprašljivih. Še vedno je bilo najti strupene kemikaliji v malo manjši meri. Takrat me je čudilo to, da so police znova in znova polne teh oglaševanih izdelkov iz televizije. Kaj nihče ne bere etiket na izdelkih? Ali je sploh komu mar zase in za svoje bližnje? Opazil sem, da je najtežje izmed vsega izstopiti iz začaranega kroga navad. Za to pa je potreben čas in seveda biti ozaveščen o svetu okoli sebe, kar pa po 8-10 urnem delovniku in družinskih obveznostih malokoga navdušuje. In tako se potrošniški "vlak smrti" vrti znova in znova...

Tudi ekološke trgovine so me razočarale - ni vse naravno, kar se oglašuje kot tako, cene nekaterih izdelkov pa so se mi zdele astronomske. Po drugi strani pa spet bolje dati malo več denarja in prihraniti pri zdravniku :). Edini sklep je bil, da se v tej smeri sam izobrazim in začnem te informacije deliti z drugimi.

Po nekaj letih idej in ukvarjanja z drugimi stvarmi, sem končno tudi sam našel čas, da poskusim izdelovati take izdelke kar sam, doma in se o teh stvareh prepričam iz prve roke. Po nekaj mesecih testiranja in brskanja po internetu sem končno prišel tudi do prvih kvalitetnih izdelkov!

Ta stran bo namenjena poleg informiranja tudi predstavitvi mojih domačih izdelkov, predvsem za tiste, ki nimajo časa, volje ali interesa, da bi milo ali kaj drugega izdelali sami doma. Vsak naj dela tisto kar ga veseli :). Pa bomo naredili kakšno menjavo!

Za prvič je bilo dosti napisanega, kmalu bom šel še v nove, podrobnejše in zanimivejše informacije. Sledijo tudi razne slike mojih izdelkov in še marsikaj.

Lep srčen pozdrav